Nawodnienie organizmu – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego picie wody jest tak ważne w trakcie diety i jak kontrolować jej spożycie w trakcie dnia?

Odtwórz wideo

Nawodnienie organizmu to podstawa w diecie!

Nawodnienie organizmu to klucz do zdrowia! Nie przez przypadek w końcu u dorosłych osób woda stanowi aż 65% ciała! Faktem jest także, że nasze organizmy nie mają możliwości magazynowania wody, dlatego tak ważne jest stałe i przede wszystkim regularne uzupełnianie jej poziomu.

Jednak jak wygląda zależność między odpowiednio zbilansowaną dietą a nawodnieniem?

Wiele osób, które rozpoczynają przygodę z dietą redukcyjną zapomina, jak ważna jest rola wody w odchudzaniu. Dowiedz się, jak uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na wodę wpływa na utratę wagi. Sprawdź też ile trzeba pić wody, aby zdrowo chudnąć.

Nawodnienie - ile wody pić w ciągu dnia?

Zalecane dzienne spożycie wody dla osób dorosłych wynosi 2–2,5 l (ok. 8–10 szklanek). I aby o tym codziennym piciu wody pamiętać w QCZAJdietach znajdziesz opcję “nawodnienie” z możliwością oznaczania kolejnych wypitych płynów w ciągu dnia. To znacznie ułatwienie w codziennej kontroli poziomu wypitych płynów!

U dołu każdego jadłospisu znajdziesz opcję monitorowania postępów nawodnienia, dzięki której w prosty sposób możesz sprawdzić czy w Twojej diecie nie brakuje odpowiedniej ilości wody!

Nawodnienie organizmu - QCZAJdiety

Wpływ nawodnienia na Twoje samopoczucie

Woda, nie dostarcza dodatkowych kalorii (to dobra wiadomość, bez obaw możesz pić ją bez ograniczeń!) ale jest przede wszystkim niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Dlaczego? Wspomaga trawienie, pomaga w usunięciu szkodliwych produktów przemiany materii, w tym szkodliwych toksyn, wspiera regulację temperatury ciała, wpływa na nawilżenie błon śluzowych, zapewniania ruchomości stawom.

Regularne picie wody ma bardzo wiele zalet, ale tym najważniejszym zadaniem jest zapobieganie odwodnieniu. Warto pamiętać, że powinniśmy pić tyle wody, aby nasz organizm nie wysyłał nam znaków w postaci uczucia pragnienia. Słowem, pijmy wodę tak często, aby nie dopuścić do momentu, w którym nasz organizm się o nią upomina. 

Najważniejsze zalety dobrego nawodnienia organizmu

Warto zapamiętać, że regularne uzupełnianie wody korzystnie wpływa także:

  • Na kondycję skóry – odpowiada za jej jędrność i gładkość.
  • Pracę mózgu – udowodniono, że poprawia pamięć i koncentrację.
  • Układu pokarmowego – zapobiega zaparciom.
  • Wydolność nerek – poprzez produkcję moczu usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej.

Na koniec obalamy mity: czy kawa i herbata odwadniają?

Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie nie! Jest to wyjątkowo często powtarzany i szkodliwy mit. Prawdą jest, że napoje te mają właściwości moczopędne ze względu na zawartość kofeiny. Pamiętajmy jednak, że umiarkowane spożywanie (do 300–400 mg kofeiny dziennie) napojów kofeinowych nie zagraża odwodnieniem. Przeliczając, spożycie nawet do 4 filiżanek parzonej kawy dziennie nie wpłynie negatywnie na nawodnienie naszego organizmu.


ino być cierpliwym ;)